Ny kampanj för minskad konsumtion

Miljövänliga Veckan är i full gång i hela landet. Årets kampanj syftar till att inspirera och ge konkreta råd om hur vi bättre tar hand om våra ägodelar för att minska konsumtionen av nya prylar.

Föreningens medlemmar, nätverk och lokala kretsar håller nu repair-cafés, bytesdagar, föreläsningar och annat kul. Ett utmärkt exempel på detta är förra helgens välbesökta återbruksfestival som anordnades av Handla miljövänligt-gruppen i Stockholm. Vill du veta mer om hur man fixar, lagar, gör om och vårdar sina saker? En rad handfasta tips finns samlade på nya sajten Fixa grejen.

 

Dela

Kommentera

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.